Vos tik grįžę iš prekybos centro su pilnu krepšiu maisto produktų skubame juos tvarkingai sudėti į šaldytuvą ir tikrai niekam nekyla klausimas kam tai darome. Drabužius, batus ir kitus daiktus stengiamės laikyti švarius, sausus, saugome, kad neatsirastų kandžių, nepelytų ar kitaip nebūtų pažeisti. Tačiau kai kalba nukrypsta apie kosmetines priemones daugelis mūsų net nesusimąstome, kad jos taip pat reikalauja ypatingos priežiūros, o svarbiausia – kiekviena kosmetinė priemonė turi galiojimo laiką ir laikymo sąlygas. Pasenę produktai gali stipriai pakenkti odos būklei- sukelti  alergiją, užkišti poras, iššaukti spuogų pagausėjimą, oda gali tapti šiurkšti, jautri, dehidratuota arba atvirkščiai – paskatinti išskirti daugiau riebalų.

Europos Sąjungoje kosmetinių gaminių galiojimo laikas yra žymimas visiems gerai žinomu simboliu – dangtelio holograma. Ši holograma atrodo kaip atidarytas indelis, o jame arba šalia pažymėtas skaičius su „M“ raide rodo kiek mėnesių galima naudoti gaminį po atidarymo (ang. The Period After Opening).

12m

Pavyzdžiui, ženklas „12M“ reiškia, jog priemonę po jos atidarymo galima naudoti 12 mėnesių. Ši holograma su skaičiais reiškiančiais mėnesius, taip pat nurodo, kad visas gaminio naudojimo laikas nuo jo pagaminimo iki galiojimo laiko pabaigos yra 30 arba daugiau mėnesių. Žemiau pateiktoje lentelėje galima matyti apytikslius dekoratyvinės kosmetikos galiojimo laikus po pakuotės atidarymo.

Dekoratyvinės kosmetikos galiojimo laikas po atidarymo

Kosmetikos priemonės Galiojimo laikas
Birios/sausos kosmetikos priemonės  (kompaktinė pudra, akių šešėliai, pigmentai, skaistalai) 24 mėn.
Pieštukai lūpoms, akims, antakiams 24 mėn.
Lūpdažiai, blizgiai 12 –18 mėn.
Makiažo pagrindai, bazės, maskuokliai, kreminės modeliavimo priemonės, geliniai akių apvadai 6 – 12 mėn.
Blakstienų tušas 3 mėn.

Kosmetinių priemonių, kurių visas gaminio naudojimo laikas yra trumpesnis nei 30 mėnesių (įskaitant laiką nuo pagaminimo, bet nepažeidžiant pakuotės, bei laikotarpį po pakuotės pažeidimo) galiojimo laikas žymimas smėlio laikrodžio holograma, nurodant tikslią datą iki kada produktą galima saugiai naudoti (ang. Best Before End of).Zivile_makeup galiojimo laiko pabbaiga

Tačiau yra gaminių, ant kurių pakuočių nerasite nei vieno iš aukščiau išvardintų žymėjimų. Tokios kosmetikos priemonės naudojamos normaliomis sąlygos nepakeičia savo savybių ir negenda. Šiai kategorijai priskiriamos aerozolinės, vienkartinės kosmetikos priemonės, plaukų dažai.

Reikėtų atkreipti dėmesį, kad net ir neatidaryti kosmetiniai produktai gali būti netinkami naudoti jei buvo laikomi per ilgai. Tokių produktų galiojimo laiką galima patikrinti dviem būdais: surandant pagaminimo datą ant pakuotės arba interneto paieškos sistemoje įvedus raktažodžius „cosmetic manufactured date“. Žemiau pateiktoje lentelėje galima matyti apytikslius dekoratyvinės kosmetikos galiojimo laikus nepažeidus pakuotės.

Dekoratyvinės kosmetikos galiojimo laikas nepažeidus pakuotės

Kosmetikos priemonės Galiojimo laikas
Birios/sausos kosmetikos priemonės  (kompaktinė pudra, akių šešėliai, pigmentai, skaistalai) 24 mėn.
Pieštukai lūpoms, akims, antakiams 24 mėn.
Lūpdažiai, blizgiai 12 –18 mėn.
Makiažo pagrindai, bazės, maskuokliai, kreminės modeliavimo priemonės, geliniai akių apvadai 6 – 15 mėn.
Blakstienų tušas 6 mėn.

Visas kosmetikos priemones namuose reikėtų laikyti sausoje, vėsioje vietoje (vonios kambarys tam ne tinkamiausia vieta dėl drėgmės ir temperatūrų pokyčio). Taip pat, apsaugoti nuo tiesioginių saulės spindulių. Naudoti metalinę ar plastmasinę mentelę kreminėms kosmetikos priemonėms ar rinktis tas, kurios turi sandarią pakuotę su dozatoriumi. Po naudojimo tvirtai ir sandariai uždaryti gaminius.

Visažisto patarimas

Nors kosmetikos priemonių gamintojų nurodytas galiojimo laikas yra pagrindinis rodiklis, kuriuo turėtume vadovautis norint saugiai naudoti kosmetiką, tačiau reikia nepamiršti, kad produktai gali pasenti ar sugesti ir anksčiau nei ant pakuotės nurodyta data. Jei produktas pakeitė tekstūrą, spalvą, kvapą, konsistenciją, neturi pirminių savo savybių, kurias turėjo tik pradėjus naudoti, tai reiškia, kad galiojimo laikas šiam produktui jau pasibaigė ir laikas jį išmesti bei pakeisti nauju. Ir atvirkščiai, jei kosmetikos priemonės buvo naudotos atsakingai, kruopščiai prižiūrimos,  o kosmetinės jų savybės – nepakitusios, tokią priemonę galima naudoti šiek tiek ilgiau, nei nurodyta ant pakuotės.